مصاحبه سایت روسی با دکتر ارازمحمد سارلی در باره تاتارهای ترکمنصحرای ایران

عنوان
۱۵ خرداد , ۱۳۹۶
دکتر ارازمحمد سارلی

دکتر ارازمحمد سارلی

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن، سایت روسی realnoevremya.ru درباره تاتارهای ترکمنصحرای ایران با استاد دانشگاه و تاریخ پژوه ترکمن دکتر اراز محمد سارلی مصاحبه ایی انجام دادند که خلاصه از این مصاحبه را در ذیل می خوانید:

این مصاحبه به موضوع تاریخ حضور تاتارها در ایران، آمیختگی آنان با ترکمن های استان گلستان معطوف است. همچنین وضعیت فرهنگی و اقتصادی آنان در یکصد سال اخیر و پروسه “ترکمنیزاسیون تاتارها” مورد توجه در این گفتگو بوده است.

قابل ذکر است که تاتارهای ایران صرف نظر از تاتارهای تاریخی که همراه با حملات برق آسای مغول ها و نوادگان آنان؛ و پس از حملات و کشتارهای وحشتناک ایوان مخوف، گروههای جدیدتری در چند قرن اخیر به فلات ایران رسیدند. آنان در دامنه البرز مستقر گشتند. شهر تاتارعلیا و روستاهای همجوار مثل تاتار سفلی و بایجیق تاتار از مراکز مسکونی آنان به شمار می رود . علاوه بر تاتارهای البرز، در ناحیه ساحلی انتهای دریای خزر گروههای تاتاری دیگری اضافه شدند که به دو دلیل اولی تجارت از جمله از طریق تاتارهای آستاراخان و دومی در اثر سیاست امیگراتسیون و فشار مذهبی دوره استالین به میان ترکمنان ایران آمدند در شهرهای کوموش دپه، خواجه نفس، بندرترکمن و روستاهای اطراف ساکن گشتند . در مجموع طی چهار دوره ، تاتارها در ایران استقرار پیدا کرده اند.

این مصاحبه ی خواندنی و مصور با پژوهشگر ترکمن دکتر سارلی، درسایت “رئالنو وریمیا” از سایت های معتبر تاتارستان روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی منتشر شده است که می توانید در لینک زیر بخوانید:

http://realnoevremya.ru/today/33020